Reklama

Nie musimy od razu pozbywać się zawilgoconych ubrań. Możemy spróbować pozbyć się zapachu stęchlizny, stosując sprawdzone metody naszych babć. Warto także zaufać wiedzy inżynierów projektujących nowoczesne detergenty dla marek chemii domowej, jak Ariel. Podpowiadamy, jak pozbyć się zapachu wilgoci z ubrań.

Soda i ocet - podstawowe domowe sposoby


Reklama

Soda oczyszczona jest naturalnym środkiem o właściwościach dezodorujących. Dodaj pół szklanki sody do normalnej ilości detergentu podczas prania ubrań w pralce. Soda pomoże neutralizować nieprzyjemny zapach.


Ocet jest nie tylko przydatny w kuchni. Warto wiedzieć, że można go z powodzeniem stosować jako skuteczny środek czystości. Ten płyn potrafi również neutralizować zapachy. Dodaj jedną szklankę białego octu do prania w pralce.

Nie tylko suszenie na świeżym powietrzu

Jeżeli to możliwe, wysusz ubrania na świeżym powietrzu. Naturalny przewiew pomoże usunąć zapach wilgoci. Pamiętaj jednak, żeby nie suszyć ubrań bezpośrednio na słońcu, bo może to spowodować wyblaknięcie kolorów.

Reklama

Bardzo pomocne w usunięciu zapachu wilgoci z ubrań mogą być odświeżacze do tkanin. Wybieraj jednak te, które zawierają naturalne składniki i nie zawierają chemikaliów, które mogą być szkodliwe dla skóry.

Zadbaj o swoje pranie

Wiodący producenci środków piorących oferują szeroką gamę produktów, które skutecznie piorą nawet silne zabrudzenia w bardzo niskich temperaturach — są więc bezpieczne nawet dla najdelikatniejszych tkanin. Tak jest też w przypadku nowych kapsułek Ariel. Przeznaczone są do prania nawet mocno zabrudzonych ubrań w temperaturze 30°C.

Jednak właściwy środek do prania to nie wszystko. Czasem zapach stęchlizny pojawia się na rzeczach, które zbyt długo pozostawały w pralce po zakończeniu cyklu prania. Taka przykra niespodzianka może przydarzyć się szczególnie latem, w czasie upałów.

Jeżeli nie jesteś w stanie od razu wyjąć i rozwiesić prania, przynajmniej otwórz drzwiczki pralki, aby zapewnić przepływ powietrza. Jeśli jednak twoje ubrania już przebywały w pralce przez dłuższy czas, zalecane jest przeprowadzenie dodatkowego płukania, najlepiej z dodatkiem odrobiny octu. Zapach octu nie pozostanie na tkaninach, a sam ocet efektywnie neutralizuje nieprzyjemny zapach wilgoci.

Przechowuj ubrania w suchym miejscu

Jeżeli to możliwe, unikaj przechowywania ubrań w piwnicy lub innych wilgotnych pomieszczeniach. Wilgotne ręczniki i ubrania pierz od razu lub wysusz przed wrzuceniem do kosza z brudnym praniem.

Pamiętaj, że każde ubranie jest inne i może reagować inaczej na różne metody. Zawsze sprawdź metki na ubraniach, aby upewnić się, że metoda, którą wybierasz, jest bezpieczna dla odzieży.

Zobacz inne treści