Reklama

Artykuł z ekspozycją partnera

Pierwszy krok — sortowanie

Zanim włożymy pranie do bębna, zróbmy sortowanie ubrań według kolorów. Najlepiej prać osobno ciemne, jasne oraz białe ubrania, aby uniknąć przypadkowego farbowania. Pamiętajmy, że niektóre tekstylia mogą farbować nawet po wielu praniach, dlatego warto zawsze zachować ostrożność. Nie warto też ryzykować prania białych, ale mocno zabrudzonych skarpet z innymi rzeczami w tym kolorze. Biel ubrań czy pościeli może bowiem szarzeć i trudno będzie przywrócić jej dawną nieskazitelność.

Reklama

Reklama

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dane rzeczy powinny być prane razem, lepiej włożyć do bębna pralki specjalne chusteczki, które wyłapują barwniki i zanieczyszczenia zapobiegając przypadkowemu zafarbowaniu.

Zawsze też czytajmy i przestrzegajmy instrukcji prania zawartych na metkach ubrań. Wiedza o właściwej pielęgnacji tkanin jest kluczem do utrzymania żywych kolorów i ogólnego stanu naszej garderoby.

Temperatura w dół

Niskie temperatury są delikatniejsze dla tkanin i pomagają zachować kolor. Jeszcze do niedawna skuteczne pranie w 20 °C czy 30°C nie było możliwe. Obecnie wielu producentów chemii domowej posiada w swojej ofercie płyny i kapsułki do prania w bardzo niskich temperaturach. Tak rozwiązania zastosował producent kapsułek Ariel PODS®, które potrafią skutecznie usuwać trudne plamy nawet przy praniu w 30°C.

Pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością detergentu, bo nadmiar może zaszkodzić ubraniom. Stosujmy dozowanie zalecane przez producenta.

Dobrze dobrany detergent

Niektóre detergenty są specjalnie zaprojektowane do ochrony kolorów i mogą pomóc utrzymać żywe odcienie naszych ubrań. Środki przeznaczone do czarnych, białych czy kolorowych tkanin pozwolą na przedłużenie żywotności naszej garderoby. Do silnych zabrudzeń możemy zastosować dedykowane kolorom preparaty pozwalające na efektywne pranie w niskich temperaturach.

Alergicy powinni wybierać środki o specjalnych formułach. Dzięki temu unikną podrażnień od substancji zapachowych czy wybielacza. Piorąc rzeczy dla niemowląt i małych dzieci warto zdecydować się na dedykowany im środek do prania - będzie znacznie delikatniejszy.

Pierz i susz na lewą stronę

Pranie ubrań odwróconych na lewą stronę może pomóc chronić kolory, zwłaszcza w przypadku jeansów i innych tkanin barwionych. Taki sposób prania pozwoli też uniknąć przypadkowego zabrudzenia podczas tradycyjnego suszenia na sznurze do prania. Może też uchronić niektóre elementy garderoby przed zmechaceniem, jeśli suszymy w suszarce elektrycznej.

Również prasowanie kolorowych ubrań powinniśmy wykonywać na lewej stronie. Zapobiega to efektowi “świecących szwów".

Unikajmy suszenia kolorów na słońcu — bezpośrednie promienie słoneczne mogą spowodować wyblaknięcie kolorów. Suszenie w cieniu jest lepszym wyborem dla kolorowych ubrań.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Zobacz inne treści